• 2009-2018 ©
 • 2009-2018 ©
 • 2009-2018 ©
 • 2009-2018 ©
 • 2009-2018 ©
 • 2009-2018 ©
 • 2009-2018 ©
 • 2009-2018 ©
 • 2009-2018 ©
 • 2009-2018 ©
 • 2009-2018 ©
 • 2009-2018 ©
 • 2009-2018 ©
 • 2009-2018 ©
 • 2009-2018 ©
 • 2009-2018 ©
 • 2009-2018 ©

Menu strony

Galerie zdjęć

Ankieta

Miejsce uciskania klatki piersiowej podczas resuscytacji krążeniowo - oddechowej to:
 
Nadciąga fala upałów !

W ciągu najbliższych dni do Polski zawita prawdziwie letnia pogoda z bardzo wysoką temperaturą, przewidywane maksymalne wartości mogą osiągnąć nawet 36-37°C. Wstępne analizy modeli numerycznych wskazują, że taki stan pogody utrzyma się do połowy przyszłego tygodnia, czeka nas więc kilka naprawdę upalnych dni. czytaj więcej...

Zbyt intensywny wysiłek w czasie gorącego dnia, spędzanie zbyt długiego czasu na słońcu albo zbyt długie przebywanie w przegrzanym miejscu może spowodować uraz termiczny. Aby móc skutecznie zapobiegać podobnym przypadkom poznaj objawy i bądź gotów do udzielenia pierwszej pomocy w takich przypadkach. Uraz termiczny może przybrać postać oparzenia słonecznego lub przegrzania.

Oparzenia słoneczne
 • Objawy: zaczerwienienie i bolesność skóry, możliwe swędzenie, pęcherze, gorączka, ból głowy.
 • Pierwsza pomoc:
  • Weź chłodny prysznic, użyj mydła aby usunąć olejki (kremy).
  • Miejsca oparzone polewaj dużą ilością zimnej wody.
  • Jeśli na skórze wystąpią pęcherze, zrób suchy, sterylny opatrunek i skorzystaj z pomocy medycznej.
Przegrzanie
 • Objawy: Osłabienie, zawroty głowy, pragnienie, nudności i wymioty, kurcze mięśni (zwłaszcza nóg i brzucha), utrata przytomności.
 • Pierwsza pomoc:
  • Połóż poszkodowaną osobę w chłodnym miejscu (nogi unieś na wysokości 20-30 cm).
  • Poluzuj ubranie.
  • Użyj zimnej, mokrej tkaniny jako okładu do obniżenia temperatury ciała.
  • Podawaj do picia wodę z solą małymi łykami.
  • Jeśli wystąpią nudności, odstaw wodę.
  • Jeśli wystąpią wymioty, szukaj natychmiastowej pomocy medycznej.
  • W przypadku utraty przytomności przy wyczuwalnym oddechu i tętnie, ułóż poszkodowanego na boku.
 • Bądź przygotowany na wystąpienie gwałtownego ocieplenia!
  • Utrzymuj chłodne powietrze wewnątrz pomieszczeń poprzez stosowanie żaluzji w drzwiach i oknach.
  • Rozważ utrzymanie w użyciu zewnętrznych okiennic przez cały rok. Zewnętrzne okiennice latem niedopuszczają ciepła do wnętrza domu, natomiast utrzymują ciepło w domu zimą.
  • Sprawdź przewody urządzeń klimatyzacyjnych,czy są właściwie izolowane i szczelne.
  • Przebywaj wewnątrz pomieszczeń tak długo, jak to możliwe. Jeśli jest brak klimatyzacji, przebywaj na najniższym poziomie budynku, poza zasięgiem światła słonecznego.
  • Spożywaj zbilansowane, lekkie posiłki.
  • Regularnie pij duże ilości wody. Osoby cierpiące na epilepsję oraz schorzenia serca, nerek lub wątroby,będące na nisko-wodnej diecie, oraz mające problemy z utrzymaniem płynów, powinny skontaktować się z lekarzem przed zwiększonym przyjmowaniem płynów.
  • Ogranicz przyjmowanie napojów alkoholowych. Mimo, że piwo i napoje alkoholowe zdają się zaspakajać pragnienie, to zazwyczaj powodują dalsze odwodnienie organizmu.
  • Ubieraj się w luźno dopasowane rzeczy, zakrywające możliwie największą powierzchnię skóry. Lekka, o jasnych kolorach odzież, odbija ciepło i promieniowanie słońca oraz pomaga utrzymać normalną temperaturę ciała.
  • Noś okrycia głowy, które skutecznie będą chronić twarz i głowę przed nadmiernym nagrzaniem.
  • Unikaj zbytniego nasłonecznienia. Opalenizna spowalnia zdolność do samoczynnego chłodzenia się. Użyj środków ochrony przed promieniami słonecznymi o wysokim współczynniku skuteczności ochrony.
  • Unikaj skrajnych zmian temperatury. Zwolnij tryb życia. Zredukuj, wykreśl lub przeorganizuj wyczerpujące zajęcia. Osoby wysokiego ryzyka powinny przebywać w chłodnych miejscach. Stosuj tabletki solne, ale tylko wtedy, jeśli zostały zalecone przez lekarza.
  • Pamiętaj, że podczas upałów występuje zwiększone zagrożenie przeciwpożarowe przebywając w lesie, na podsuszonych łąkach, ścierniskach zachowaj szczególną ostrożność, i staraj się nie zaprószyć ognia.

   Podczas suszy
   • Zmniejsz zużycie wody.
   • Podlewanie trawników i mycie samochodów marnotrawi wodę.
   • Gdzie tylko możliwe używaj wielokrotnie tej samej wody.

Nie zostawiaj NIKOGO w nagrzanym samochodzie!

Dziecko w aucie 

W wyniku zdarzeń jakie miały miejsce na terenie całej Polski powstały liczne kampanie społeczne nawołujące do niepozostawiania dzieci w przypadku upałów. Niestety dalej dochodzi do takich zdarzeń. Choć na terenie Elbląga i okolic nie odnotowano podobnego przypadku, to warto być czujnym.

Policja apeluje o rozsądek i rozwagę, bo wystarczy zaledwie kilkanaście minut, by dziecko doznało uszczerbku na zdrowiu.

Za takie zdarzenie osoby odpowiedzialne mogą być ukarane z art. 160, czyli narażenia na niebezpieczeństwo za co grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat lub niedopełnienia opieki

– informuje nas podkom. Krzysztof Nowacki, rzecznik prasowy KMP w Elblągu.

Przy podjęciu próby ratunku należy pamiętać, że w momencie, gdy dziecko siedzi z tyłu auta, wybicie szyby powinno nastąpić w przedniej części, tak by dodatkowo go nie ranić. Po wydostaniu dziecka z auta najważniejszym jest przenieść je w chłodniejsze miejsce, stosować okłady i podawać wodę do picia.

Rodzice powinni też pamiętać o tym, że do niebezpiecznego przegrzania dziecka może dojść podczas dłuższej podróży w nieklimatyzowanym aucie.

Pies to też żywe stworzenie 

Jeżeli jesteśmy świadkami znęcania się nad zwierzęciem, należy natychmiast poinformować policję lub straż miejską. Jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie psa w aucie będzie skutkowało jego śmiercią, mają prawo użyć  wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby. W ekstremalnych przypadkach wcale nie musicie czekać na przyjazd odpowiednich służb, macie nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek uwolnić zwierzę, a więc wybić szybę. Jak stanowią przepisy nie poniesiecie za to żadnych konsekwencji, ponieważ ratujecie wartość cenniejszą niż mienie  – ratujecie życie.

Narażenie lub doprowadzenie zwierzęcia do śmierci z powodu zbyt wysokiej temperatury i pozostawienia w samochodzie, jest przestępstwem,
o którym mowa 35 art. 1 Ustawy o Ochronie Zwierząt i jest zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności.

żródłó:http://dogosfera.pl/, http://lowcyburz.pl/, http://www.elblag.net/

 

Sponsorzy

image003.jpg

Automatyczny Defibrylator

Polecane linki

Ilość użytkowników

Naszą witrynę przegląda teraz 32 gości 

Licznik odwiedzin

Statystyki: [+/-]
Dzisiaj:
Wczoraj:
Przedwczoraj:
44
34
37

-3

Wszystkie wizyty
od kwietnia 2009 659 659

Pomóż nakarmić głodne dziecko